Isekinnituvad ronitaimed: metsviinapuu (Parthenocissus)


Ronitaimed nagu metsviinapuu, on alati populaarsed olnud. Uhked suured punased lehed on ikka fantaasiat ergutanud. Eriti sügisel, kui lehed värvi muudavad, nagu ʿIndian summerʾ, on see väga ilus vaatepilt. See õitsev värvide mäng pääseb vanal telliskivimüüril, samuti valgete või hallidel betoonmüüride taustal väga hästi mõjule. Kui on piisavalt julgust, tasub müür enne metsviinapuu istutamist vahemeresiniseks värvida, leekivpunased lehed torkavad siis eriti hästi silma. Ronitaimede hulka loetakse väga paljud poolpõõsad, vääntaimed nagu elulõng, roosid ja üheaastased ronijad. Leidub aga vaid 5 isekinnituvat ronitaime, sh harilik luuderohi, roniv hortensia, trompetõis ja metsviinapuu. Neile taimedele tuleb pärast istutamist vaid suund ette anda. Metsviinapuu näeb kaunis välja Su pergolal, aiaväraval vms. Kui valmistad vaiadest ja bambuskeppidest raami ja istutad selle vastu 2 või 3 taime, on Sul tulemuseks elav "päikesevari". Ranges, nelinurkses, moodsas aias on kena, kui ka "päikesevari" on nelinurkne. Väätidele tekkivad õhujuured on peaaegu nad väikesed "iminapad" ja kinnitavad end iga kättesaadava pinna külge. Selleks võib olla ka puu. Kui ei leidu mitte midagi, mille külge kinnituda, saab ronitaimest hoopis pinnakattetaim.
 
See vähenõudlik ja kõige tuntum ronija esitab kasvukohale vähe nõudmisi. Igasugune muld sobib, kõige rohkem meeldib talle siiski veidi happeline muld. Taime võib istutada nii täispäikese kätte, poolvarju kui ka päris varju. Kõige kaunimalt mõjub metsviinapuu, kui istutada ta ainsa taimena müüri vastu. Paari aasta pärast katab metsviinapuu tervet müüri kauni vaibana. Taime võib istutada kõikide müüride vastu, väljaarvatud põhjamüür.

Kuigi metsviinapuu kaotab talveks lehed, teeb selle tasa asjaolu, et lehed on ülejäänud kolmel aastaajal erineval moel dekoratiivsed. Kevadel ilmuvad rohelised lehed, ms suve jooksul muutuvad aina kirjumaks. Sügiseni näeme me tõelist värvietendust. Juunis ja juulis õitseb metsviinapuu tagasihoidlikul viisil väga väikeste kollakasroheliste õitega.
Kui Sul ei ole tervet müüri või kui Sa pead lugu peenematest lehtedest, siis vali kolmetipuline metsviinapuu (Parthenocissus tricuspidata ʿLowiiʾ).
Parthenocissus tricuspidata ʿVeitschiiʾ puhul värvuvad marjad sinakasmustaks. Sellel sordil on esimesed läikivad kevadlehed juba purpurpunased.

Kui lased metsikul viinamarjal uhkes üksinduses müüril ronida, on peaaegu patutegu teda lõigata. Kui väädid lähenevad juba vihmaveetorule või katusele, on siiski aeg käärid kätte võtta. Kui taim muutub Sinu jaoks liiga kõrgeks või liiga laiaks, ära kõhkle tagasilõikamisel. Metsviinapuu elab selle üle!