Jaapani stiilis aed – hingestatud rohelus


Jaapani stiilis aiad on lihtsad ja abstraktsed. Võimalikult väheste lisanditega saavutatakse maksimaalne efekt. Vähem on rohkem. Selline piiratus muudab aia põnevaks.

Terve eluviis
Zen-budismi teooriate järgi peaks inimene elama endaga harmoonias. Üks viise seda harmooniat leida on meditatsioon ning ideaalne paik selle harrastamiseks on teatud põhimõtteid järgides kujundatud aed. Jaapani stiilis aed on esmalt koht, kust leida rahu ja harmooniat, ilma liigsete segajateta.
Paljuski ei seisne Jaapani stiilis aia põhimõte üldse otseselt aianduses ja aiahoolduses. Kui see juba kord valmis on, tuleks see rahule jätta ja lihtsalt nautida.

Ajas tagasi
Juba 5. sajandil oli jaapanlastel kombeks matkata mägedesse lõõgastuma ja loodust nautima. Kõige maalilisemates paikades laoti kivide või põõsaste ümber valged kivikesed. Neist kohtadest saidki tegelikult esimesed Jaapani aiad.
Kui Budismi mõju 10. sajandil kasvas, said aina olulisemaks Yini ja Yangi põhimõtted. Yin ja Yang tähendavad negatiivset ja positiivset, naiselikkust ja mehelikkust. Vastandid peavad olema alati omavahel tasakaalus, et suudaksime oma eluülesandeid täita nii, nagu vaja.

Korrapäratus
Kui Euroopa aedu iseloomustab sageli range sümmeetria, siis Jaapani stiilis aias puudub see täielikult. Rahulik üldmulje saavutatakse loodusläheduse, mitte korrapära abil. Ei kasutata paarisarve. Näiteks viisteist kivi jagatakse gruppideks, kus on vastavalt 3, 5 ja 7 kivi. Läbiv ja läbimõeldud juhuslikkus mõjub lõpuks ühtsena. Selliste põhimõtete järgimine võib kokkuvõttes osutuda palju keerukamaks, kui esmalt arvata võiks. Oluline roll on ka sümbolismil. Rehitsetud liiv tähendab näiteks ookeani ja mõtetest lahti laskmist, jooksev vesi on aga eluallikas. Jaapani filosoofia teemal on paju huvitavaid raamatuid, kust on võimalik veel taustainfot ammutada, kuid oma meditatsiooniaia loomiseks ei olegi see tingimata vajalik.

Planeerimine
Enne alustamist ürita oma ideed paberile panna, eriti kui kavatsed kasutada suuri kivirahne. Hea on teada täpselt, kuhu need paigutada, mitte hiljem mööda aeda parima koha otsingul ringi lohistada. Siis on aeg praktilisema töö jaoks. Näiteks tuleb kõik liiva või kruusaga kaetavad alad vooderdada spetsiaalse membraaniga, mis takistab umbrohu kasvu. Järgmiseks pane paika suuremad objektid, nagu kuivad jõesängid või voolavad veesilmad. Alles siis saad asuda taimi valima ja istutama. Pea meeles, et enamik Jaapani aeda sobivaid taimi eelistab veidi happelist mulda.

Sobivad taimed
Kindlasti peab aias olema kõrge bambus. Istuta bambus kindlasti suurde ilma põhjata vanni. See hoiab juured seal, kus vaja, ning terve Sinu hoolikalt planeeritud aed ei muutu paari aastaga bambusvõsaks.
Päikselisemasse nurka sobib asalea või õrnade punaste lehtedega Jaapani vaher (Acer palmatum Atropurpurea). Eriti kaunilt mõjuvad need väikese ojakese kõrval. Vertikaalse dimensiooni lisamiseks proovi Korea nulgu või dekoratiivseid kirsipuid, nagu näiteks sammastena kasvav Jaapani kirss (Prunus serrulata Amangova) või Prunus subhirtella Autumnalis. See kirsisort õitseb nii talvel kui ka kevadel. Ülihästi sobib sellisesse aeda ka magnoolia.
Varjulisematesse kohtadesse sobivad sõnajalalised. Parima tulemuse saamiseks istuta need paarituarvuliste gruppidena. Üksikud hostad näevad alati fantastilised välja ja sobivad nii päikese kätte kui ka varju. Üks Jaapani stiilis aia põhimõtteid ongi see, et üksikute taimede ilu mõjule pääseks.

Kui taimed on istutatud, siis saab lõbusate asjade juurde asuda! Pane paika kivid ja kruus, lase oma kujutlusvõimel lennata ja loo rahulik ja tasakaalustatud õhkkond, nagu ühes Jaapani aias olema peab.